subota, 31 mart 2018 15:35

Jedan osmeh mnogo vredi

Napisala 
Ocenite ovaj članak
(2 glasova)

     Jeste li nekad razmišljali kako je to biti drugačiji? Kako svet izgleda iz ugla nekoga ko nije sposoban da se sam zauzme za sebe, koga niko ne štiti i kome je potrebna VAŠA pomoć? Sada se opet vratite u svoju kožu i prisetite se kako vam je bilo kada su vas ismevali a svi su okretali glavu, ili ste imali najobičniji grip i niko vas nije pozvao da proveri kako ste. Svakome se nešto od ovoga barem jednom dogodilo, i to nam se urezalo u pamćenje zato što smo se osetili usamljeno, odbačeno, tužno i kao da ništa ne vredimo. Ovako se svakog dana osećaju i osobe sa posebnim potrebama, jer im mi stalno namećemo osećaj da nisu poželjne u našem društvu. Potpuno su izopštene. Ljudi ih ne pozivaju na druženja, za njih obično nema posla i nekih olakšica i idu u posebne škole. Činimo da se osećaju kao da nisu ravnopravne sa nama. Mnogi ljudi nikada nisu ni bili u kontaktu sa njima i nisu svesni da ovaj problem u našem društvu postoji, što je zaista poražavajuća činjenica.

   Moj život se promenio kada sam se učlanila u udruženje Otvorenog srca sveta. Tim milim bićima sam neizmerno zahvalna na radionicama I druženjima.Svakim danom učim od njih stvari koje zaboravljamo i kojima ne pridajemo značaj zbog užurbanog načina života, virtuelnog kontakta umesto pravog i smanjene empatije. Nekome je tako malo potrebno da bude srećan, jedan osmeh, zagrljaj I samo malo vremena I druženja. Treba da nas je stid jer smo izgubili te vrednosti, postali smo bahati, nezasiti materijalnih stvari i potpuno otuđeni, hladni i sebični. Ustvari smo mi ti koji imamo posebne potrebe. Ovom začaranom krugu treba da stanemo na kraj, ZAJEDNO!

Udružimo se svi i pomozimo osobama sa posebnim potrebama da se osete voljeno, podržimo mukotrpan rad udruženja koja se bave ovim problemom, a nažalost nisu tako popularna i mnogi ne znaju za njih ili kako da im se priključe. U našem mestu postoje udruzenja: ” Otvoreno srce sveta” i “Parakvad”. Udruženje”Otvorenog srca sveta” se bavi unapređivanjem položaja osoba sa invaliditetom, a prvenstveno osoba sa mentalno nedovoljno razvijenim sposobnostima. Radi na socijalizaciji ovih osoba i ulaže trud u to da one svoje vreme provode kvalitetno i da stiču nova znanja i veštine. Uvek primaju nove volontere koji imaju želju i volju da pomažu i druže se. Njihove prostorije se trenutno nalaze u ulici Žarka Zrenjanina, veoma su stare ali su konačno dobili kuću koja treba da se sredi, da bi tamo mogli da se usele, druže i šire ljubav. (https://www.facebook.com/Otvoreno.srce.sveta.vrsac/) Udruženje “Parakvad” se trudi da prikupi donacije i kupi osobama sa invaliditetom sve što im je potrebno: lekove, medicinska pomagala… Napravili su posebno igralište kod Hotela Srbija na kome mogu da se igraju i deca u kolicima. Tamo se nalazi i poseban kontejner u koji možete da odložite čepove koje prikupljate i oni ih prodaju I kupuju pomagala.

   Budite humani, pomozite. Jedan naš mali korak i ustupak za njih je jako veliki. Budimo humani! Širimo ljubav! Udružimo se!

Napisala: Dobričinac Sara

Pročitano 2616 puta Poslednji put izmenjeno subota, 31 mart 2018 15:47

Anketa

Šta vidite kao najveći problem mladih u Vršcu?

Nasilje - 16.2%
Nedostatak kulturnih sadržaja - 11.1%
Nedovoljno razvijen noćni život - 9.4%
Nedostatak mesta za rekreativne aktivnosti - 6%
Nedostatak posla/stručne prakse - 46.2%
Nedostatak neformalnih edukacija - 11.1%

Ukupno glasova: 117
Glasanje je završeno, dana : avgust 17, 2017

edukacija-logo-kursevi

Baner 231x173

 

  • 1
  • 2
  • 3

OpstinaVrsac

OklagijaRS

edukacija

KulturniCentarVrsac

ArchLAB

VAK

ClickMan

parakvadvs

eVrsac

iserbia

Cefix

PokrajinskiSekretarijatZaSportIOmladinu

VrsacMOJKraj

PricajmoOTome

VrsacPlus